Глава Миколаївобленерго: «Деякі наші співробітники працюють у бронежилетах»

Через постійні обстріли в Миколаєві з самого початку війни страждає критично важлива інфраструктура. Глава «Миколаївобленерго» Вадим Данилков розповів про стан електромереж у місті та області, і чому в деяких місцях відновлювати подачу електроенергії в колишньому вигляді вже немає сенсу.

Десятки мільйонів доларів збитків від обстрілів російської армії – стільки попередньо нарахувало «Миколаївобленерго» за вісім місяців війни. І це – виключно на тих територіях, до яких спеціалісти мають доступ, каже голова Миколаївського обленерго Вадим Данилков:

«Миколаївська область атакується постійно. Якщо в Україні перші цілеспрямовані атаки на енергетичну систему відбулися другого жовтня, то на Миколаївщині ці атаки відбуваються від початку бойових дій. Оскільки у нас постійно ушкоджують трансформатори, можете уявити: на сьогоднішній день у нас дефіцит 100 тонн трансформаторної олії. Через постійні попадання [снарядів і ракет] у трансформатори з них виливається трансформаторна олія. Вартість однієї тонни трансформаторної олії – близько мільйона гривень. Тобто лише на трансформаторну олію нам потрібно витратити 100 мільйонів гривень».

З лютого на Миколаївщині споживання енергії промисловими підприємствами зменшилося вп’ятеро. Відповідно, зменшилися і доходи компанії. Вистачає, каже Вадим Данилков, лише на паливо та скромні зарплати працівникам.

«Напевно, всі, хто не схотів працювати, хто злякався, звільнилися ще у лютому – на початку березня. Зараз, я знаю, тут залишилися ті люди, котрі вважають: це їхній власний фронт, власний енергетичний фронт».

Також часто, за словами Данилкова, фахівці обленерго працюють в умовах, близьких до фронтових:

«Звичайно, якщо десь пропадає світло внаслідок вибухів, внаслідок пошкоджень під час бойових дій, це небезпечні місця. І саме у такі місця змушені виїжджати наші монтери. На щастя, у нас немає загиблих, це справді велике щастя для нашої компанії, оскільки наші колеги, які перебувають у таких же умовах у зоні бойових дій, на жаль, мають загиблих: і ті, хто вибухнув на міні, і ті, кого обстрілювали. У нас лише двоє людей було поранено під час виконання своєї роботи. Ми забезпечуємо бригади, які знаходяться близько до зони бойових дій, бронежилетами».

На схід від Миколаєва, де ще вчора були бойові дії і знаходилися окупаційні війська, електромереж фактично не існує.

«Цілих населених пунктів фактично знищено. Там немає ні мереж, ні населених пунктів, у багатьох селах проживає по 10–20 осіб. Де є можливість, ми подаємо електроживлення. У тих місцях, де відновлено мережі, вони відновлені неправильно. Ми будемо змушені після перемоги обов’язково поміняти опори, поміняти дроти, поміняти підстанції. Ми зробили так, щоб дати можливість одразу подати світло в будинку, забезпечити можливість подачі електроенергії. Але в такому режимі у мирний час залишати мережі, звісно, ​​не можна», – розповідає Вадим Данилков.

Але й відновлювати ці мережі у такому стані, як вони були, також недоцільно. Голова Миколаївського обленерго каже: планують збудувати на цих територіях нові мережі, на основі сучасних технологій та нормативів Євросоюзу.

«Саме у цій зоні, біля Миколаєва та сам Миколаїв, ми хочемо побудувати мережі 20.04, тобто перейти на новий клас напруги, який будується за новими методиками, в яких застосовуються реклоузери – це автоматичне перемикання, відключення мереж. І Міжнародний Енергетичний кластер – це об’єднання великої кількості підприємств, які обрали Миколаївський регіон, “Миколаївобленерго” як пілотний проект з відновлення електричних мереж».

За словами Данилкова, фахівці обленерго чекали на звільнення Миколаївської області та Херсона, щоб розпочати роботи. Вчора голова Миколаївської ОВ Віталій Кім попросив працівників комунальних служб із деокупованих територій зв’язуватися зі своїми керівниками. Місцева влада планує повертати туди адміністративний персонал, щоби звільнені населені пункти могли знову повноцінно функціонувати.

Джерело:  https://www.golosameriki.com/a/mykolaiv-energo-crisis/6831041.html?fbclid=IwAR2EuSNRU0h6vczWKlnCXPYyJOZJfkaafWxxyW-f4f2TVG6ZVSuLo3cIGYc